CHP ve AKP arasında “akraba atamaları” tartışması: Devraldığımız Keçiören’de otel, Sancaktepe’de bir saray bulduk; bir gecede 300 milyon liralık çek kestiniz

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün AKP ve CHP arasında “belediyelere eş, dost, akraba atama” tartışması yaşandı. AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta’nın CHP’li belediyelere liyakatsiz atama yapıldığını ileri sürmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek “Trollerin peşine bir grup başkanvekili düşmez” dedi. Günaydın, “Sizin Keçiören Belediyenizde, devraldığımız belediyede yalnızca belediye yüksek yöneticileri için yapılmış 10 yataklı, 10 odalı bir otel bulduk; Sancaktepe’de bir saray bulduk; bir gecede 300 milyon liralık çek kestiniz ve ödeme yaptınız, bunları bulduk. Aramızdan birileri ahlaka aykırı bir iş yaparsa CHP bir denetleme birimi kuruyor, onu en başta takip ediyor” diye konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta ise Günaydın’a şöyle yanıt verdi:

“Hiç merak etmesinler, komisyonlarımız çalışıyor, kanunlarımız geliyor, biz de ülkenin ve milletin sorunlarıyla ilgili her türlü çalışmamızı devam ettiriyoruz. ‘Liyakat ve ehliyet’ denilince, atamalar akla geliyor, biraz bunlara girelim isterseniz. ‘Aile belediyeciliği’ kavramı diye yeni bir kavram gelişti. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında CHP belediyelerindeki ehliyet ve liyakatli aile atamalarından birkaç örnek vermek istiyorum. Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel‘in eşi Duygu Adıgüzel, Çekmeköy’de başkan yardımcılığına atandı. Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un kızı Tutku Kurt Bayyurt ise Çankaya’da başkan yardımcılığına getirildi. İstanbul Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un eşi Filiz Coşkun, Kültür İşleri Müdürü olarak atandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı’na, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Osman Bartal’ın eşi Hülya Bartal atandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in yeğeni Furkan Bozbey, şehirdeki kentsel dönüşüm, imar ve inşaat işlerinden sorumlu olan belediye şirketi BURKENT Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Yine, Bursa’da, aynı Belediye Başkanı, baldızı olan Sezen Uğurlu’yu daire başkanı olarak atadı. Yine CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın eşi Şafak Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesine daire başkanı olarak atandı. Yine, Bursa Büyükşehir Belediyesi CHP meclis üyesi Yalçın Işıkyıldız’ın eşi Pınar Işıkyıldız da Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevine atandı. CHP Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun kayınbiraderi Hamza Çam ile bacanağı Mustafa Orman’ın Belediye Başkan Yardımcıları olarak atandığı da notlarımız arasında. Bunlar ehliyet ve liyakat atamaları, takdir ediyoruz, görüyoruz. Burada hep ehliyet ve liyakatten konuşanların biraz gündemlerine bu meseleleri almasının faydalı olacağını, milletin faydasına olacağını düşünüyorum.”

Günaydın ise sataşma gerekçesiyle söz olarak bu iddiaların doğru olmadığını söyledi. “Yani trollerin peşine bir Grup Başkanvekili düşmez” diyen Günaydın, şöyle devam etti:

“Kayıhan Pala milletvekili olalı bir yıl olmadı, Kayıhan Pala’nın eşi 15 yıldır belediyede çalışıyor. Ayıp değil mi bir milletvekilinin eşini, bir milletvekilini burada herhangi bir zemini olmadan suçlamaya kalkışmak? Ha, şunu söyleyeyim ben: Mesela, sizin Keçiören Belediyenizde, devraldığımız belediyede yalnızca belediye yüksek yöneticileri için yapılmış 10 yataklı, 10 odalı bir otel bulduk; Sancaktepe’de bir saray bulduk; bir gecede 300 milyon liralık çek kestiniz ve ödeme yaptınız, bunları bulduk. Aramızdan birileri ahlaka aykırı bir iş yaparsa CHP bir denetleme birimi kuruyor, onu en başta takip ediyor. Ben sizin koltuklarımızda otursam bugün derhâl yerel yönetimler dâhil olmak üzere her türlü kamuya alımı KPSS zorunluluğuyla kılarım rahmetli Bülent Ecevit’in yaptığı gibi, hiç kimse KPSS’siz ve mülakatla alım yapamaz. Bunu niye yapmıyorsunuz biliyor musunuz? Çünkü siz bunun geçmişini ve geleceğini temsil ediyorsunuz.”

Ardından Şahin Usta ve Günaydın arasında “yalancılık” tartışması yaşandı.

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, “Şafak Baba Pala, 2009 yılında Nilüfer Belediyesi’ne şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Bozbey’in davetiyle gelmiş, 15 yıldır orada çalışıyor, 14 yıldır Kültür Müdürü ve Kütüphane Müdürü. Büyükşehir Belediyesi kazanıldıktan sonra Kültür Daire Başkanı olarak atandı. Bu atama nedeniyle eğer gerçekten bir liyakatsizlik olduğunu düşünüyorsanız bu sözünüzde ısrarcı olun ama kendisi 15 yıldır başarılara imza atmış, 3 kitabı olan bir yazar, değişik ödüller almış, belediyeye değişik ödüller kazandırmış, üstelik de Nilüfer’in bütün Türkiye’de bir kültür kenti olarak anılmasına katkıda bulunmuş insanlardan bir tanesi” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x